Kancelaria legalna oferta:

Testamenty.

Prawo spadkowe adwokat Wrocław

Kancelaria LEGALNA Adwokaci i Radcowie to zespół prawników doświadczonych w prowadzeniu spraw spadkowych, obejmujących kompleksowe doradztwo w zakresie sporządzenia wszelkiego rodzaju testamentów.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się jak poprawnie sporządzić testament, który urzeczywistni Twoją ostatnią wolę skontaktuj się z nami i zasięgnij porady doświadczonych prawników.

Kancelaria LEGALNA Adwokaci i Radcowie współpracuje z kancelariami notarialnymi, dzięki czemu cały proces przygotowania przez Ciebie testamentu będzie prosty, a wszelkie formalności załatwisz podczas jednej wizyty.

Bardzo często ma miejsce sytuacja, kiedy otrzymany spadek przynosi wyłącznie problemy, podczas gdy wola spadkodawcy była zupełnie inna. Aby tego uniknąć i nie narażać swoich najbliższych na konieczność uczestniczenia w wieloletnich, nieprzyjemnych procesach sądowych, każdy powinien przygotować odpowiedniej treści testament.

Porada prawna w zakresie dziedziczenia nie jest droga, a zwykle pozwala zaoszczędzić nie tylko czas i pieniądze, ale także uchronić dobre relacje rodzinne.

Wydziedziczenie i pozbawienie zachowku. Zapis mieszkania w testamencie.

Przed sporządzeniem testamentu własnoręcznego lub u notariusza warto dowiedzieć się co w testamencie można a jakich zapisów nie wolno zawierać.

Co zatem może zawierać testament?

 • ogólne rozporządzenie majątkiem na rzecz konkretnej osoby lub osób
 • przyznanie większej części majątku jednym spadkobiercom kosztem drugich
 • pominięcie w dziedziczeniu bliskich
 • całkowite pozbawienie wskazanych osób praw do spadku, w tym także prawa do zachowku (wydziedziczenie)
 • przyznanie konkretnych składników majątkowych (np. mieszkanie, samochód) konkretnym spadkobiercom
 • podstawienie, czyli ustalenie kolejności dziedziczenia jakby któryś ze spadkobierców przeżył spadkodawcę
 • polecenie, czyli nałożenie na spadkobierców konkretnych obowiązków przez spadkodawcę
 • odwołanie wcześniej sporządzonych testamentów

Największe problemy w praktyce rodzi instytucja zachowku. Krąży wokół niej wiele mitów, które narosły z uwagi na brak wiedzy czym zachowek jest i jakie konsekwencje prawne z nim się wiążą. Niewątpliwie jest to także zagadnienie, które po śmierci spadkodawcy wywołuje najwięcej, niekoniecznie dobrych emocji. Należy pamiętać, że w razie sporządzenia testamentu problem zachowkowy prawdopodobnie powstanie, dlatego też konsultacja prawna przed sporządzeniem testamentu jest konieczna, jeżeli nie chcemy narazić naszych bliskich na niepotrzebne spory po naszej śmierci.

Adwokat od spraw testamentowych – kiedy potrzebna pomoc adwokata. Podważenie testamentu.

Sprawy sądowe związane z dziedziczeniem są bardzo skomplikowane nie tylko z uwagi na zawiłości prawne, ale głównie przez emocje jakie wywołują wśród uczestników takich postępowań. Niestety często osoby dotychczas sobie bardzo bliskie nie potrafią dojść do porozumienia w zakresie podziału odziedziczonego majątku lub też nie potrafią uszanować ostatniej woli spadkodawcy.

Pomoc adwokata lub radcy prawnego – specjalisty od prawa spadkowego – jest wówczas nieoceniona. Prawnik spojrzy na sprawę z odpowiedniego dystansu oraz realnie oceni kto w danym sporze ma rację i jak ten spór ma szanse się zakończyć.

Najczęstsze postępowania sądowe związane z dziedziczeniem, w których nasi prawnicy z LEGALNA Adwokaci i Radcowie reprezentują interesy klientów to:

 • sprawy o stwierdzenie nabycia spadku (podważenie testamentu)
 • sprawy o zachowek
 • sprawy o uznanie za niegodnego dziedziczenia (wydziedziczenie)
 • sprawy o dział spadku